Super League: Νίκη της ΑΕΚ στα Γιάννινα (video)

ΑΕΚ ΠΑΣ
 clock 20:04 | 18/04/2022

H ΑΕΚ νίκησε στα Γιάννινα τον τοπικό ΠΑΣ με 3-2 και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση των των πλέι οφ της Super League.

Για την Ένωση στο 4’ ο Γκρεκόρζ Κριχόβιακ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λάζαρος Ρότα (γκολ σε 2ο σερί ματς!) έκανε το 0-2. Στο 52’ ο Χουάν Χοσέ Περέα μείωσε σε 1-2, αλλά ο Σέρχιο Αραούχο στο 69’ έκανε το 1-3 και στο 90′ ο Περέα έκανε πάλι το γκολ για το τελικό 2-3.

Η ΑΕΚ δεν ήταν πολύ καλή, αλλά ήταν κυνική. Και τις φάσεις που είχε τις έκανε γκολ με πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας, ενώ ήταν τυχερή στο 24′ όταν ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΣ για οριακό οφσάιντ. Αμυντικά όμως για ακόμη μία φορά ήταν κάκιστη και δέχθηκε τρία γκολ (ακυρώθηκε το ένα)…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, από πλευράς του, πλήρωσε το γεγονός ότι δεν είχε την φιλοσοφία των προηγούμενων αγώνων και έπαιξε πιο ανοιχτά, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρει τις φάσεις για τα γκολ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (62’ Μορέιρα), Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι (79’ Κόντε), Ντομίνγκεθ, Περέα.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (78’ Σιμόες), Κριχόβιακ (88’ Σάκχοφ), Γκαρσία (83’ Σβάρνας), Μάνταλος, Τσούμπερ, Αραούχο (88’ Ανσαριφάρντ).