Super League: ''Διπλό'' Ιωνικού στην Τρίπολη, ισοπαλία στη Ριζούπολη (video)

Ιωνικός
 clock 21:43 | 12/02/2022

Ο Ιωνικός με πρωταγωνιστές τους Άοσμαν, Λένις νίκησε 3-2 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» τον Αστέρα Τρίπολης που προηγήθηκε στο 6’ με τον Καπίγια, αλλά έμεινε με δέκα στη φάση που κέρδισαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι και ισοφάρισαν στο 63’.   Ο Άοσμαν στο 63’ από τα 11 βήματα έκανε το 1-1 και πριν καλά-καλά οι Αρκάδες καταλάβουν τι έχει συμβεί, ο Σύριος άσος με μαγική ασίστ έβγαλε τον Λένις απέναντι στον Τσιφτσή.

Ο εξτρέμ του Ιωνικού τον απέφυγε και πλάσαρε σε κενή εστία, γράφοντας το 1-2 στο 67’ παρά την προσπάθεια του Χριστόπουλου να απομακρύνει. Σε λιγότερο από δέκα λεπτά – μαζί με τις καθυστερήσεις για να δει τη φάση του πέναλτι ο Κουμπαράκης – ο Ιωνικός έφερε τούμπα τον αγώνα με πρωταγωνιστές τους Άοσμαν, Λένις!

Στους πανηγυρισμούς του δεύτερου γκολ, ο Ματσούκας δέχθηκε ένα μπουκάλι στο κεφάλι και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Λίγα λεπτά μετά έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Μετά το 80’ ο Αστέρας βγήκε μπροστά αν και έπαιζε με δέκα, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και στο 89’ είχε το δοκάρι με τον Κρέσπι για να πάρει τον πόντο. Ο Μάναλης στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων...κλείδωσε τη νίκη για τον Ιωνικό (1-3), με τον Κρέσπι στο 100' (!) να διαμορφώνει το τελικό 2-3.

Ισοπαλία στη Ριζούπολη

Σε ένα πολύ ωραίο ματς με μεγάλες φάσεις, δοκάρια και σπουδαίες ευκαιρίες Απόλλων και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που αδικεί την προσπάθειά τους και σίγουρα δεν αφήνει ικανοποιημένους βαθμολογικά τους γηπεδούχους που πάλι δε σκόραραν (έχουν ξεπεράσει το δίμηνο, με εννιά σερί ματς) παραμένοντας σε δεινή θέση. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια και αντίπαλο τον Ανέστη, ενώ ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος του πρώτου μέρους και στις αρχές της επανάληψης.

ΟΦΗ: Με Γκαγιέγος κόντρα στο Βόλο - εκτός οι Τσιλιανίδης και Καμάου

Μπάσκετ: Με 2.000 θεατές το φάιναλ φορ του κυπέλλου που θα φιλοξενηθεί στο Ηράκλειο