Premier League: Εύκολη επικράτηση για την Άρσεναλ - Ισόπαλο 4-4 το ντέρμπι Τσέλσι - Σίτι

ΑΡΣΕΝΑΛ
 clock 19:47 | 11/11/2023

Μοναδικές στιγμές ποιότητας και θεάματος προσέφερε το μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ της Τσέλσι και της Μάντσεστερ Σίτι, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 4-4 μετά από συναρπαστική εξέλιξη στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με το πέναλτι του Χάαλαντ στο 25ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι «μπλε» αντέδρασαν και κατάφεραν να το «γυρίσουν» σε 2-1 με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (29') και Στέρλινγκ (37'), για να κάνει το 2-2 ο Ακάνζι με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του Α' μέρους.

Στην επανάληψη ο Χάαλαντ έβαλε ξανά στην πρωτοπορία τους πρωταθλητές (47'), αλλά ο Τζάκσον νίκησε την άμυνα των «πολιτών» (67') και ισοφάρισε. Η Σίτι αντέδρασε ξανά και έκανε το 4-3 με τον Ρόδρι στο 86ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν πως θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι με τον Μπρόγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Πάλμερ ευστόχησε κόντρα στην παλιά του ομάδα, γράφοντας το τελικό 4-4.

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ έστειλε σαφές μήνυμα πως είναι σε θέση να διεκδικήσει φέτος το πρωτάθλημα, νικώντας εύκολα με 3-0 στο «Ανφιλντ» την πάντα επικίνδυνη Μπρέντφορντ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με τον Κώστα Τσιμίκα βασικό ξανά στην ενδεκάδα και να δίνει δύο ασίστ για γκολ, έπαιξε κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Λονδίνου, φθάνοντας εύκολα στη νίκη με δύο γκολ του φορμαρισμένου Σαλάχ (39', 62') και ένα του Ζότα (74').

Η 'Αρσεναλ δεν άφησαν πολλά περιθώρια στη Μπέρνλι και επικράτησε με 3-1, ενώ οι “κόκκινοι διάβολοι”, αν και δυσκολεύτηκαν να βρουν το ένα και μοναδικό τους γκολ, κέρδισαν τη Λούτον και πήραν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λούτον 1-0: Σε ένα ημίχρονο όπου οι δύο τερματοφύλακες ξεχώρισαν με μία πολύ μεγάλη επέμβαση ο καθένας και ο Γκαρνάτσο απώλεσε δύο φορές την ευκαιρία να σκοράρει, το ματς έμεινε στο 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά.

Η Γιουνάιτεντ κατόρθωσε μετά από αρκετή προσπάθεια να σκοράρει, με τον Λίντελοφ να εκμεταλλεύεται μία αναμπουμπούλα μέσα στη μεγάλη περιοχή στο 59′ και να εκτελεί τον Καμίνσκι. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ, παρότι πιέστηκε για λίγο στο τέλος, κατάφερε να αμυνθεί επαρκώς και να τελειώσει την υπόθεση νίκη και τρεις βαθμοί.

Άρσεναλ – Μπέρνλι 3-1: Με γκολ του Τροσάρ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι “κανονιέρηδες” πήραν το προβάδισμα απέναντι στους “κλάρετς”, εξαργυρώνοντας έτσι τις τελικές προσπάθειες που ολοκλήρωσε στη συμπλήρωση των πρώτων 45′.

Οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να ισοφαρίσουν σε 1-1, έπειτα από κόντρα σε σουτ του Μπράουνχιλ. Η Άρσεναλ όμως δεν τους άφησε να χαρούν για πολύ, αφού τέσσερα λεπτά μετά ανέκτησε πίσω το προβάδισμα με τη δυνατή κεφαλιά του Σαλιμπά μετά από κόρνερ. Στο 74′, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα “σφράγισε” το τρίποντο με τον Ζιντσένκο να σουτάρει βρίσκοντας λίγο χώρο και να στέλνει τη μπάλα μακριά από τα ακροδάχτυλα του Τράφορντ.

Μόνο μελανό σημείο της νίκης για την Άρσεναλ, ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Βιεϊρά στο 83ο λεπτό.

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 2-3: Τέρμα και 1-0 από το 1ο λεπτό στο “Σέλχαρστ Παρκ”, με τον Μικολένκο να δίνει το προβάδισμα στα “ζαχαρωτά” από τα… αποδυτήρια με ωραία κεφαλιά. Η χαρά όμως της ομάδας από το Λίβερπουλ δεν κράτησε πολύ, αφού οι “αετοί” κέρδισαν πέναλτι τρία λεπτά μετά και ο Έσε ευστόχησε κάνοντας το 1-1.

Η ομάδα του Σον Ντάις κατόρθωσε να πάρει πάλι “κεφάλι” στο ματς σύντομα στο δεύτερο μέρος με τον Ντουκουρέ να στέλνει τη μπάλα από πλεονεκτική θέση στα δίχτυα στο 49′. Στο 73ο λεπτό, η Πάλας αντεπιτέθηκε ξανά ισοφαρίζοντας για δεύτερη φορά, αυτή τη φορά με τον Εντουάρ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Έβερτον.

Τελικά, όπως αποδείχθηκε, τα “ζαχαρωτά” είχαν πάει ψυχωμένα στο Λονδίνο και στο 86′ πήραν για τρίτη φορά το προβάδισμα, αυτή τη φορά μόνιμα, χάρη στον Γκουεγιέ ο οποίος υποδέχθηκε όμορφα την πάσα του Ντουκουρέ και νίκησε τον Τζόνστοουν.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Premier League:

Σάββατο 11 Νοεμβρίου

Γουλβς-Τότεναμ                2-1 (90' Σαράμπια, 90'+ Λεμινά-3' Τζόνσον)

Άρσεναλ-Μπέρνλι               3-1 (45' Τροσάρ, 57' Σαλιμπά, 74' Ζιντσένκο-54' Μπρόουνχιλ)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον         2-3 (5' Εζε, 73' Εντουάρ-1' Μικολένκο, 49' Ντουκουρέ, 86' Γκέιγ) Μάντσεστερ Γ.-Λούτον          1-0 (59' Λίντελοφ)

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ           2-0

(60΄, 73΄ Σολάνκε)

Άστον Βίλα-Φούλαμ             3-1

(27' αυτ. Ρόμπινσον, 42' ΜακΓκιν, 64' Γουότκινς-70' Χιμένεθ)

Μπράιτον-Σέφιλντ Γιουν.       1-1

(6' Αντίγκρα-74' αυτ. Γουέμπστερ)

Λίβερπουλ-Μπρέντφορντ         3-0

(39', 62' Σαλάχ, 74' Ζότα)

Γουέστ Χαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ    3-2

(3' Πακετά, 65' Μπόουεν, 88' Σούτσεκ-44' Αβονίγι, 63' Ελάνγκα)

Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι        4-4

(29' Σίλβα, 37' Στέρλινγκ, 67' Τζάκσον, 90'+ πεν. Πάλμερ-25' πεν., 47' Χάαλαντ, 45'+ Ακάνζι, 86' Ρόδρι)