Premier League: Επέστρεψε στην κορυφή η Λίβερπουλ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
 clock 19:35 | 10/02/2024

Η Λίβερπουλ αξιοποίησε το “Άνφιλντ” απέναντι στην αξιόμαχη Μπέρνλι και πήρε τη νίκη με 3-1, επιστρέφοντας  στην κορυφή της Premier League και το +2 από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρέναν Τζόνσον έδωσε τη νίκη με 2-1 στην Τότεναμ κόντρα στην Μπράιτον, ενώ Μπρέντφορντ, Φούλαμ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πήραν σπουδαία τρίποντα κόντρα σε Γουλβς, Μπόρνμουθ και Λούτον αντίστοιχα.

Λίβερπουλ – Μπέρνλι 3-1: Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο “Άνφιλντ”, με τη Λίβερπουλ να ψάχνει τα πατήματά της. Η Μπέρνλι απείλησε στο 10′, αλλά ο Κέλεχερ σταμάτησε τον Αμντουνί στο τετ α τετ. Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί στεκότανε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, δεν είχε απειληθεί και προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη με τις αντεπιθέσεις της. Άστοχη έξοδος από τον Τράφορντ στο 31′ στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Άρνολντ, με τον Ζότα να σκοράρει για το 1-0 των “κόκκινων”. Οι φιλοξενούμενοι όμως με κεφαλιά-οβίδα του Ο’Σέι στο 45′ από το κόρνερ του Μπράουνχιλ ισοφάρισαν σε 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Λίβερπουλ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, με τον Ντίας να σκοράρει από κοντά με το κεφάλι, έπειτα από το γύρισμα του Έλιοτ. Στο 64′ η Μπέρνλι έχασε απίθανη διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει ξανά. Αρχικά, ο Κέλεχερ σταμάτησε τον Φοφανά σε τετ α τετ και στη συνέχεια της φάσης ο Οντομπέρ αστόχησε σε κενή εστία! Νέα τεράστια ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα (67′) για τους φιλοξενούμενους, με τον Φοφανά να αστοχεί ξανά σε τετ α τετ! Στο 71′ το φοβερό βολέ του Κουάνσα πέρασε λίγο άουτ και η Λίβερπουλ άγγιξε ένα τρίτο γκολ. Τελικά οι “κόκκινοι” το βρήκαν στο 79′ με τον Νούνιες, που με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-1 για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Στο 90+7′ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και αποθεώθηκε ο Κώστας Τσιμίκας, με τον Έλληνα διεθνή μπακ να επιστρέφει στην δράση μετά τον Δεκέμβριο και τον τραυματισμό του στην κλείδα.

Τότεναμ – Μπράιτον 2-1: Το παιχνίδι στο Λονδίνο ήταν πολύ ανοιχτό, ανάμεσα σε Τότεναμ και Μπράιτον, με τους “γλάρους” να ανοίγουν το σκορ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πασκάλ Γκρος. Οι “πετεινοί” έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 22′ για να ισοφαρίσουν, με τον Στιλ να σταματάει τον Ριτσάρλισον σε τετ α τετ! Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και στο 61′ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σαρ. Στο 76′ η Μπράιτον έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά ο Φατί αστόχησε από την καρδιά της περιοχής. Με buzzer-beater του Μπρέναν Τζόνσον στο 90+7′ η Τότεναμ έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Μπράιτον!

Γουλβς – Μπρέντφορντ 0-2: Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης η Μπρέντφορντ χάρη στο τέρμα του Νόργκαρντ έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 77′, με σκόρερ τον Τόνεϊ που έγραψε το τελικό 2-0 για τις “μέλισσες”.

Φούλαμ – Μπόρνμουθ 3-1: Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης η Φούλαμ άνοιξε το σκορ. Η άμυνα της Μπόρνμουθ τα έκανα όλα λάθος, ο Ντεκόρντοβα Ριντ το εκμεταλλεύτηκε και με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 36′ ο Ριντ είχε τον ρόλο του δημιουργού, καθώς με κεφαλιά-πάσα έβγαλε τον Ροντρίγκο Μουνίθ σε θέση βολής κι αυτός από κοντά έγραψε το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο 50′, τα “κεράσια” μείωσαν σε 2-1 με σκόρερ τον Μάρκος Σενέσι, αλλά οι γηπεδούχοι δύο λεπτά αργότερα (52′) πέτυχαν και τρίτο γκολ με δράστη εκ νέου τον Ροντρίγκο Μουνίθ, που έγραψε το τελικό 3-1.

Λούτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-3: Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο μέρος και πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά, στο 30′ ο Κάμερον Άρτσερ με ωραία κούρσα και τελείωμα έκανε το 1-0 και έξι λεπτά αργότερα (36′) ο Τζέιμς Τζον ΜακΑτί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι το 2-0. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Λούτον μείωσε σε 2-1 από την άσπρη βούλα, με σκόρερ τον Κάρλτον Μόρις που ήταν ψύχραιμος από τα έντεκα βήματα. Ο Βίνι Σόουζα στο 72′ έγραψε το 3-1, για να υπογράψει το σπουδαίο διπλό της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Μάντσεστερ Σίτι-Έβερτον      2-0 (71', 84' Χάαλαντ)

Φούλαμ-Μπόρνμουθ             3-1 (5' Ντεκόρδοβα, 36', 52' Μουνίθ-50' Σένεσι)

Λίβερπουλ-Μπέρνλι            3-1 (31' Ζότα, 52' Ντίας, 79' Νούνιες-45' Ο'Σι)

Λούτον-Σέφιλντ Γιουν.        1-3 (52' πεν. Μόρις-30' Αρτσερ, 36' πεν. ΜακΑτί, 72' Σόουζα)

Τότεναμ-Μπράιτον             2-1 (61' Σαρ, 90'+ Τζόνσον-17' πεν. Γκρος)

Γουλβς-Μπρέντφορντ           0-2 (35' Νόργκαρντ, 77' Τόνεϊ)

Σέφιλντ Γιουν.    13

* Η Έβερτον έχει τιμωρηθεί πρωτόδικα με αφαίρεση 10 βαθμών για παραβίαση των κανόνων κερδοφορίας και βιωσιμότητας της Premier League.

Ολυμπιακός - ΟΦΗ 4-0: Βαριά ήττα στο Καραϊσκάκη -Τραγικά λάθη στην άμυνα (βίντεο)

Καζακστάν-Ελλάδα 5-24: Με Ιταλία την Τρίτη στα προημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος πόλο