Πέντε γκολ σε εννιά λεπτά ο Λεβαντόφσκι!

clock 11:17 | 23/09/2015

Έχοντας μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο στο παιχνίδι με την Βόλφσμπουργκ, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πέτυχε πέντε γκολ σε διάστημα εννιά λεπτών(!) αφήνοντας άφωνους τους πάντες και τον Πεπ Γκουαρντιόλα.

Μπαίνοντας ως αλλαγή στο 45', χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να ξεκινήσει το σκοράρισμα και μόλις εννιά λεπτά (51', 52', 55', 57', 60') για να βάλει πέντε γκολ!

Έκανε το πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία της Bundesliga (σε τέσσερα λεπτά).

Το παλιό ρεκόρ ανήκε εδώ και 24 χρόνια στον Μίκαελ Τένις της Ντούισμπουργκ, που είχε σκοράρει τρεις φορές μέσα σε πέντε λεπτά (10΄,11΄,15΄) στο 6-2 επί της Καρλσρούης στις 27 Αυγούστου 1991.

Έτσι έγινε ο πρώτος μετά το 1991 που βάζει τόσα πολλά τέρματα στο γερμανικό πρωτάθλημα και πρώτος γενικά που το κάνει έχοντας περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή κατά τη διάρκεια του αγώνα.