ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 96-99: Πρόκριση στην παράταση για τους πράσινους

Ναν
 clock 22:47 | 18/05/2024

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 99-96 στην παράταση τον ΠΑΟΚ, έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Basket League.

Ο Δικέφαλος” είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τον Πόρτερ και τον Φρίντρικσον να κάνουν απίθανα πράγματα, με το “τριφύλλι” να επιστρέφει χάρη στον απίθανο Κέντρικ Ναν. Με το σκορ στο 89-89 ο Πόρτερ δεν θα δώσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ και το ματς θα πάει στην παράταση. Εκεί ο Γκριγκόνις πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 97-94, ο Πόρτερ αστόχησε στο τρίποντο να στείλει το ματς στην δεύτερη παράταση κι ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 99-96. Χτυπούν σοβαρά “καμπανάκια” εν όψει Final Four.

Ο Κέβιν Πόρτερ ήταν απολαυστικός στην αναμέτρηση και κράτησε τον ΠΑΟΚ στο ματς. Ο Αμερικανός πέτυχε 23 πόντους, μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ, κάνοντας τριπλ νταμπλ. Από κοντά του και ο Φρίντρικσον, που είχε μια από τις πιο παραγωγικές βραδιές της καριέρας του με 25 πόντους. Για το “τριφύλλι”, ο Ναν πέτυχε 25 πόντους, με πολλά καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γκραντ 19 κι ο Λεσόρ 15