Πανελλήνιο μπάσκετ Εφήβων: Ηττα στο φινάλε και 8η θέση για το Ηράκλειο

Ηρακλειο εφηβοι μπασκετ
 clock 19:05 | 30/04/2022

Την 8η θέση κατέλαβε το Ηράκλειο στο 49ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μπάσκετ  Εφήβων που διεξάγεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο στο Ηράκλειο Κρήτης, μετά την ήττα του από τις Σέρρες  με 66-65 του Ηράκλειου και κατέκτησαν την 7η θέση στην Τελική Φάση του

Η ομάδα των Σερρών μπήκε δυναμικά στον αγώνα και εξαργυρώνοντας τα καλά ποσοστά ευστοχίας πήρε προβάδισμα στο σκορ και στο δεκάλεπτο είχε διψήφια διαφορά 17-7. Το Ηράκλειο μπήκε πιο συγκεντρωμένα στη δεύτερη περίοδο και μείωσε σε 28-22 (16΄46΄΄).

Οι Κρητικοί εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Σερραίων και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 49-48 (27΄52΄΄). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σχεδόν από το… μηδέν (51-50) και ο αγώνας εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι. Το Ηράκλειο κρατούσε στα χέρια του νίκη (63-65, 39΄07΄΄), όμως το τρίποντο του Καπετάκη έδωσε το προβάδισμα στις Σέρρες με 66-65 (39΄49΄΄). Στην εκπνοή ο Μαρκάκης αστόχησε σε σουτ δύο πόντων για το Ηράκλειο, με τους Μακεδόνες να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στοπ τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 17-7, 34-26, 51-50, 66-65

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Κατσαπρακάκης, Τεφτίκης

Σέρρες (Κακιούζης): Γρηγοριάδης 3, Θεοφανίδης 2, Κακλίδης 2, Θεοδοσιάδης 18(1), Φαρδέλας 8(2), Καπετάκης 17(2), Πεχλιβανίδης, Λάτσιος 2, Χατζόπουλος 14.

Ηράκλειο (Πετράκης): Κανατάκης 7(1), Γενιτσαρίδης 13, Σαραντουλάκης 2, Μουτάφης 4, Κουγιουμτζής 6, Μηλαθιανάκης, Λαμπράκης 9(1), Βογιατζάκης 5(1), Κατσούρρι 9(1), Μαρκάκης 2.

Δηλώσεις

Γιάννης Κακιούζης (προπονητής Σέρρες): «Και μόνο η συμμετοχή μας εδώ ήταν κάτι εκπληκτικό για εμάς. Ήταν μια ευκαιρία για τα παιδιά για να δουν πως δουλεύουν οι άλλοι σύλλογοι, οι άλλοι οργανισμοί, να κοντραριστούν, να ζήσουν την εμπειρία με τα ξενοδοχεία, με τα ωράρια. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος με τη προσπάθεια των παιδιών. Πρώτη φορά στη ζωή τους παίζουν ένα τέτοιο τουρνουά, με απογευματινά παιχνίδια, με προπονήσεις, όλα αυτά στο πλαίσιο των εμπειριών. Θέλαμε να κάνουμε μία νίκη. Στα μέτρα μας ήταν χθες η ομάδα της Θήβας ο Κάδμος, για την 5-6 θέση όμως δεν τα καταφέραμε. Σήμερα θέλαμε και οι δύο ομάδες να κάνουμε μία νίκη. Ήρθε με τον τρόπο που ήρθε και είμαστε πολύ χαρούμενη που φεύγουμε στο τέλος χωρίς ήττα. Ευχαριστούμε πάρα πολύ την ΕΟΚ, τη διοργάνωση και το Ηράκλειο για τη φιλοξενία. Ελπίζω τα παιδιά να πήραν πολύτιμα μαθήματα που θα μας βοηθήσουν στο μέλλον.

Μιχαήλ Θεοδοσιάδης (παίκτης Σέρρες): «Η διοργάνωση ήταν φανταστική και ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για εμάς από μια επαρχιακή πόλη να έρθουμε εδώ. Παίξαμε με πολύ καλές ομάδες, μαζέψαμε εμπειρίες. Θέλαμε να κερδίσουμε τη Θήβα χθες, αλλά έπαιξαν καλά όλα τα παιδιά. Είμαστε ικανοποιημένοι με τη νίκη που κάναμε με το Ηράκλειο και πήραμε την 7η θέση. Μακάρι και του χρόνου να είμαστε εδώ».

Αλέξης Πετράκης (προπονητής Ηράκλειο): «Λίγο πικρία στο τέλος. Χάσαμε την 7η θέση στο σουτ. Ήταν ένα πάρα πολύ ωραίο και δυνατό τουρνουά. Ήμασταν με διαφορά η μικρότερη ηλικιακά ομάδα. Νομίζω ότι πήγαμε καλά, κέρδισαν τα παιδιά εμπειρίες. Θα θέλαμε μια νίκη στο τέλος για το γόητρο, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ, χάνουν ένα σουτ κερδίζεις, το βάζουν χάνεις».

Παναγιώτης Λαμπράκης (παίκτης Ηράκλειο): «Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία. Θα μου μείνει αξέχαστη. Παίξαμε με πολλές και καλές ομάδες, πολύ καλούς και έμπειρους παίκτες. Αυτό μας ανέβασε επίπεδο και μας δίνει κίνητρο γα να δουλέψουμε περισσότερο».

* Τον αγώνα παρακολούθησαν ο γ.γ. της ΕΟΚ, Νίκος Νικολόπουλος, ο επικεφαλής και ο υπεύθυνος του αναπτυξιακού προγράμματος της Ομοσπονδίας, Κώστας Τσαρτσαρής και Νίκος Σταυρόπουλος.

Β Εθνική μπάσκετ: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τον Πανιώνιο ο ΟΦΗ

Euroleague: Μονακό - Ολυμπιακός (78-77) στο ΣΕΦ ο "τελικός" για το εισιτήριο του Final Four του Βελιγραδίου