Πανελλήνιο μπάσκετ Εφήβων, Final 8: Ηράκλειο ΟΑΑ-ΔΕΚΑ 50-76

ΗΡΑΚΛΕΙΟ
 clock 20:44 | 08/05/2024

Η ΔΕΚΑ ζευγάρωσε τις νίκες καθώς επικράτησε με 76-50 του "Ηράκλειο"ΟΑΑ για τη δεύτερη ημέρα της Τελικής Φάσης του 51ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος μπάσκετ Εφήβων που φιλοξενείται στην Άρτα.

Το σκορ άνοιξε για το Ηράκλειο ο Καλλικάκης (2-0, 1΄20΄΄). Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε στο σκορ με 6-4 (3΄12΄΄), ακολούθησε όμως ένα σερί 13-0 από τη ΔΕΚΑ που πήρε προβάδισμα με 17-6 (6΄49΄΄). Ο Μακράκης με εύστοχο σουτ επανέφερε την επαφή με το καλάθι για το Ηράκλειο μειώνοντας σε 17-8 (7΄09΄΄). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εφαρμόζοντας πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά +10 πόντων μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Λιοτόπουλου (11-21).

Ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ στη δεύτερη περίοδο με εύστοχο τρίποντο (11-24, 10΄18΄΄). Ο Μακαρατζής διεύρυνε το προβάδισμα της ΔΕΚΑ με εύστοχο τρίποντο και μετά από ασίστ του Λιοτόπουλου, με τον τελευταίο να σκοράρει λίγο αργότερα με τον ίδιο τρόπο διαμορφώνοντας το 32-13 (13΄18΄΄). Οι Θεσσαλονικείς έβρισκαν λύσεις απέναντι στη μαχητική άμυνα των Κρητικών φτάνοντας στα μέσα του δεκαλέπτου στο +21 (15-36, 15΄26΄΄).  Το επιθετικό κρεσέντο της ΔΕΚΑ είχε και συνέχεια και με μια εντυπωσιακή ενέργεια του Λιοτόπουλου η διαφορά ανέβηκε στο +27 (18-45, 18΄22΄΄).

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, το Ηράκλειο άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο μισό, αυτή τη φορά με τον Ντατσιονάκη (23-45, 20΄33΄΄). Η ομάδα της Κρήτης εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική βελτιώνοντας την επιθετική της λειτουργία, όχι όμως και την αμυντική, με αποτέλεσμα να παραμένει η διαφορά υπέρ της ΔΕΚΑ στα ίδια επίπεδα (39-63, 28΄18΄΄).

Με ένα σερί 6-0 από τα τρίποντα των Καραπιδάκη και Τσαγκαράκη ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο το Ηράκλειο μειώνοντας σε 65-48 (31΄17΄΄). Η ΔΕΚΑ είχε τις λύσεις στην επίθεση και με ένα σερί 7-0 διαμόρφωσε το 72-48 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο χρόνος που απέμενε κυλούσε υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης με τον Ιωαννίδη να κλείνει το σκορ μετά από εύστοχο δίποντο στο 76-50.

Δεκάλεπτα: 11-21, 21-45, 42-65, 50-76

Διαιτητές: Κούλης, Βαγγάλης, Μπουγλός

Ηράκλειο (Μακράκης): Μακράκης 9, Καραπιδάκης 3(1), Δασκαλάκης 3, Τσαγκαράκης 3(1), Ντατσιονάκης 4, Σεγρεδάκης, Χαλαμπαλάκης 3(1), Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 7, Φουκαράκης 4, Καλλικάκης 6, Ιωάννου, Βόντας 8(2).

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Μακαρατζής 5(1), Βογιατζής 9, Χαρτώνας 7(1), Στράντζαλης 1, Κεραμιτσόπουλος 6, Πατρίκης 6, Πούντος 10, Ιωαννίδης 7(1), Σεκερτζής 4, Κωνσταντινίδης, Λιοτόπουλος 17(3), Πασχαλίδης 4.

ΟΦΗ: Αποφάσισε να κρεμάσει τα παπούτσια του ο Γιαννούλης

Super League 2: Πήρε ανάσα ο Γιούχτας