Πανελλήνιο Εφήβων,Νεανίδων Final 8: Ήττες για "Ηράκλειο¨ΟΑΑ και Ανδρογέα

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ
 clock 21:44 | 09/05/2024

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο ΔΑΚ Καλαμαριάς ο Ανδρογέας ηττήθηκε με 44-40 από τις Εσπερίδες Καλλιθέας για το Final-8 στο 38o Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ Νεανίδων.

Ο Ανδρογέας προηγήθηκε με 8-2 στα πρώτα δυόμισι λεπτά και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι την αρχή της δεύτερης περιόδου, όταν η Βίγκα ισοφάρισε σε 11-11.

Οι Εσπερίδες πέρασαν για πρώτη φορά με 15-16 με βολές της Λιανούδη (6’44” πριν την ανάπαυλα). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι το 17ο λεπτό, όταν οι παίκτριες από την ΕΣΚΑΝΑ ξέφυγαν με 17-25.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 22-30, αλλά η ομάδα της Κρήτης -με σερί 9-0- πήρε προβάδισμα με 31-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με σερί 7-0 οι Εσπερίδες ανέκτησαν το προβάδισμα στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Άμεση η απάντηση του Ανδρογέα με δικό του σερί 4-0, αλλά η Βίγκα έδωσε εκ νέου προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα της, 4’22” πριν το φινάλε.

Η Γαλανάκη ισοφάρισε με τρίποντο και η Παπαγιαννάκη με βολή έδωσε “κεφάλι” στα κορίτσια του Ανδρογέα (40-39). Η Χλιαουτάκη ευστόχησε σε δύο βολές και το ίδιο έκανε και η Αρσενιάδου για το 40-43. Το τελικό σκορ (40-44) διαμόρφωσε (επίσης με βολή) η Χλιαουτάκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τα κορίτσια του Ανδρογέα (που έχουν μία νίκη και μία ήττα μέχρι τώρα στην τελική φάση) είναι το απόγευμα της Παρασκευής (10/05, 17:00) κόντρα στον Παναθηναϊκό.
Δεκάλεπτα: 11-9, 19-25, 31-30, 40-44
Διαιτητές: Τ. Τσαρδούλιας, Τσουρή, ρίνος

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 4, Θεοδοσουλάκη 2, Καζάκη 1, Γαλανάκη 5 (1), Γιαπιτζόγλου 7, Τζανέτη 5 (1), Χαλεπάκη 2, Μηλιαρά 14, Τσαγκαράκη, Μακράκη.

Εσπερίδες (Τσεμπέρης-Δήμου): Γεωργίνη, Αρσενιάδου 5, Χλιαουτάκη 9, Βίγκα 6, Μουστάκα 5(1), Αράπογλου 5 (1), Λιανούδη 12, Μάνου 2.

Το Περιστέρι συνέχισε με νίκη στο Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων με το 73-51 επί του "Ηράκλειο"ΟΑΑ στην τρίτη και τελευταία ημέρα της φάσης των ομίλων στο Τ9 Κωστακίων.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ

Η ομάδα των δυτικών προαστείων έφτασε στο 4-13 στα μισά της πρώτης περιόδου και συνέχισε με την απόσταση να παραμένει στα ίδια επίπεδα, πριν κάνει ένα μικρό βήμα μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο (13-26, 10’30”). Οι Κρητικοί δεν άφηναν το παιχνίδι, πίεσαν στην άμυνα και πανηγύρισαν έντονα κάθε μικρό τους βήμα στην επίθεση για να φτάσουν στο 31-40 (20’20”) και στο 35-43 (21’20”) με τρίποντο του Μακράκη.

Η απάντηση ήρθε από τους Καραθανάση και Αλεξάκη (35-47, 23’15”) με τον δεύτερο να γράφει και το 37-50 (24′) από τα 6μ75. Το Περιστέρι δεν έκοψε το ρυθμό του, έτρεξε και ο Μαραγκουδάκης οδήγησε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (37-58, 26’50”) και έφτασε στη νίκη με το τελικό 51-73.Οι πρωταθλητές Κρήτης θα συνεχίσουν από αύριο για τις θέσεις 5-8 του Final 8.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Ανδρεόπουλος, Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 13-24, 29-40, 40-61, 51-73

Ηράκλειο (Μακράκης): Ιωάννου, Μακράκης 12 (2), Καραπιδάκης 6 (2), Βόντας 3 (1), Μαστοροδήμος, Δασκαλάκης 5 (1), Καλλικάκης 4, Κριτσωτάκης 4, Τσαγκαράκης 7 (1), Ντατσιονάκης 6, Χαλαμπαλάκης 2, Φουκαράκης 2

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Παπαγεωργίου 10 (2), Τζιάλλας 8 (1), Καραθανάσης 8, ΛΙοσάτος 7 (2), Χαϊδεμένος 2, Παπανικολάου 11 (2), Μαραγκουδάκης 8, Κουγιουμουτζής 2, Κολοβός, Φτιάρας 7 (2), Αλεξάκης 10 (2), Δριτσέλης.

Super League 2: Athens Kallithea – Χανιά 1-1: Ανέβηκε στη Super League 1 η ομάδα του «Ελ Πάσο» !

Πογιέτ: «Ένα ευχαριστώ δεν μου είπαν...»