Πανελλήνια πρωταθλήματα μπάσκετ κορασίδων-παίδων: Στην 4η θέση ο Ανδρογέας, στην 6η το Ηράκλειο

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
 clock 14:01 | 02/07/2022

Την τιμητική 4η θεση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ κορασίδων κατέκτησε ο Ανδρογέας μετά την ήττα του στον μικρό τελικό από τις Εσπερίδες με 72-41.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα της Καλλιθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψε στον Ανδρογέα να την απειλήσει. Οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με +16 και σκορ 22-6 ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο, αλλά και με +25 στη δεύτερη περίοδο με 36-11 (15΄16΄΄). Ο Ανδρογέας δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα οι Εσπερίδες να ξεφύγουν με +35 (57-22, 24΄02΄΄), ενώ στην τέταρτη περίοδο έκαναν διαχείριση του σκορ για να επικρατήσουν με το τελικό 72-41.

Δεκάλεπτα: 8-24, 18-39, 37-63, 41-72

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Νάστος

Ανδρογέας (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 5(1), Γαλανάκη 11(1), Γιαπιτζόγλου 3, Ψαρρά 4, Τζανετή 3(1), Χαλεπάκη, Μηλιαρά 13(1), Τσαγκαράκη 2, Βαρδαβά.

Εσπερίδες (Μπούτας): Στολίγκα 19(3), Τζουνοπούλου, Σύψη-Τσατσούλη, Αρσενιάδου 37, Βίγκα 7(1), Μανωλοπούλου 1, Καρδιασμένου, Τσούρντου 2, Σταθάτου 3(1), Κωστοπούλου, Αγραφιώτη 3(1).

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στις Κορασίδες μετά τη νίκη του επί του Παναθλητικού Συκεών με 55-50 στον τελικό του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που διεξήχθη στη Μεσσήνη.

Στην 6η θέση το Ηράκλειο

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων το Ηράκλειο ηττήθηκε με 62-54 από τον Ολυμπιακό  και κατέλαβε την 6η θέση.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 18-14. Οι Κρητικοί ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί  και πήραν προβάδισμα με 34-31 λίγο πριν την ανάπαυλα.

Το ίδιο σκηνικό, με ένα μικρό προβάδισμα του Ολυμπιακού, συνεχίστηκε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν η ομάδα του Πειραιά με τον Σεγκούρα προηγήθηκε με 52-43. Το Ηράκλειο όμως έφερε και πάλι το παιχνίδι στα.. ίσια (52-52, 4:54 πριν το φινάλε με καλάθι του Μουτάφη), αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος στο τέλος και πήρε τη νίκη.