ΟΦΗ: Η Κ16 νίκησε στην πρεμιέρα του Novio Cup, στο Ναϊμέγκεν

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΟΦΗ
 clock 14:08 | 31/05/2024

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Novio Cup, στο Ναϊμέγκεν της Ολλανδίας η Κ16 του ΟΦΗ που επιβλήθηκε με 2-1 των Lion City Sailors από τη Σιγκαπούρη.

Το παιχνίδι στην Ολλανδία ξεκίνησε ιδανικά, με τον Αντώνη Σταματάκη να δίνει το προβάδισμα με 1-0 στους «ασπρόμαυρους» στο 2ο λεπτό, ενώ ο Αντώνης  Σταματάκης σκόραρε λίγα λεπτά αργότερα για το 2-0, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η ομάδα από τη Σιγκαπούρη έφερε το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι με το ξεκίνημα το δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 21′ (20 λεπτά ημίχρονα).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΟΦΗ Κ16

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που τελικά χαμογέλασε, με τον Καινουργιάκη στο 32′ να παίρνει την κεφαλιά, τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και τελικά να καταλήγει στα δίχτυα για το τελικό 2-12, που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και έδωσε στον ΟΦΗ το τρίποντο της νίκης!

ΟΦΗ: Κουκουριτάκης, Κοζυράκης, Χνάρης, Σταματάκης, Κράσα, Λαγουδάκης, Καινουργιάκης, Λυγεράκης, Ντρεϊάι, Χείλυ, Ακουμιανάκης

Έπαιξαν και οι: Ασμαριανάκης, Πετούσης, Ξενούλης, Αντωνακάκης, Χριστουλάκης

Euro Γυναικών: Με Μαυροβούνιο για την 3η σερί νίκη η Ελλάδα, στις 18:00 στο γήπεδο του ΟΦΗ

Αποθέωση Ολυμπιακού από διεθνή ΜΜΕ: «Ο Δίας Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, στον Όλυμπο του ποδοσφαίρου»