ΝΒΑ: Μία ανάσα από το triple double o Αντετοκούνμπο, στη νίκη των Μπακς (βίντεο)

ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
 clock 12:44 | 26/02/2024

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος στη Φιλαδέλφεια οδηγώντας τους Μπακς σε άνετη νίκη, με 119-98, επί των Σίξερς. Ο "Greek Freak" έφτασε μία... ανάσα από το triple double, καθώς σημείωσε 30 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ και μοίρασε μία ασίστ. Στην επιστροφή του στη Φιλαδέλφεια ο τεχνικός των Μπακς, Ντοκ Ρίβερς, αποδοκιμάστηκε από μερίδα φιλάθλων, κατά την παρουσίασή του.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με διαφορά 21 πόντων στο ημίχρονο (69-48), με τους Λίλαρντ (24π., 7ασ.), Μπίσλεϊ (20π.) και Πόρτις (17π.) να έχουν σημαντικό ρόλο στο σκοράρισμα των φιλοξενούμενων. Οι Σίξερς προσπάθησαν να επιστρέψουν μείωσαν στο -11 με τον Μάξεϊ να φτάνει τους 20 πόντους, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και οι Μπακς ξέφυγαν ξανά με +20.

Για τους Σίξερς ξεχώρισαν οι Μάξεϊ (24π., 7ασ.), Μέλτον (16π.), Ριντ (13π., 8ρ.) και Ούμπρε (12π., 9ρ.).

Η ομάδα του Νικ Νερς δεν είχε τον Τζοέλ Εμπίντ, ενώ παραμένει τραυματίας και εκτός για το Μιλγουόκι ο Κρις Μίντλετον.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-35, 48-69, 82-95, 98-119

Οι Νάγκετς νίκησαν από τους Ουόριορς με εκπληκτικό Γιόκιτς

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει εκπληκτικό ματς οι πρωταθλητές Νάγκετς πέρασαν από το Σαν Φρανσίσκο κερδίζοντας τους Ουόριορς με 119-103. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για το Ντένβερ, που βελτίωσε το ρεκόρ του σε 39-19 και παραμένει στην τρίτη θέση της Δύσης. Από την πλευρά τους οι «πολεμιστές» έπεσαν στο 29-27 και καταλαβάνουν την δέκατη θέση.

Ο «Τζόκερ» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με ένα φοβερό triple-double καθώς είχε 32 πόντους, 16 ριμπάουντ και 16 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 27 πόντους ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Άαρον Γκόρντον.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλέι Τόμπσον με 23 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο) ενώ 20 πόντους είχε ο Στεφ Κάρι και 19 ο Τζόναθαν Κουμίνγκα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Αγγλία: Πήρε το Λιγκ Καπ η Λίβερπουλ, 1-0 την Τσέλσι με ασίστ του Τσιμίκα (βίντεο)

Μεξικό: Ο Ρούουντ απέκλεισε τον Τσιτσιπά από τον τελικό στο Λος Κάμπος