Μπάσκετ: Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού η εθνική κορασίδων με Γιαπιτζόγλου

GIAPITZOGLOU
 clock 19:30 | 23/08/2022

Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπάσκετ κορασίδων προκρίθηκε η εθνική, επικρατώντας της Λετονίας, με 77-64, στο νοκ άουτ ματς, της φάσης των «16». Στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας, τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη πήραν προβάδισμα νωρίς και μετά το 21-13, εκτόξευσαν τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο (45-27 ημίχρονο), την οποία και διατήρησαν στο β΄ μέρος. Αντίπαλος της εθνικής στους «8» αύριο Τετάρτη θα είναι η νικήτρια της αναμέτρησης Ισπανία-Φινλανδία .

Η αθλήτρια του Ανδρογέα, Σοφία Γιαπιτζόγλου, “πάτησε παρκέ” για δώδεκα λεπτά και είκοσι δευτερόλεπτα (12:20) πετυχαίνοντας δύο πόντους (1/2 δίποντα, 0/1 δίποντα), ενώ “κατέβασε” και ένα (αμυντικό) ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 45-27, 60-45, 77-64

Διαιτητές: Μπιέντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Τέτικ (Τουρκία), Ματσέφσκα (Πολωνία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Αρσενιάδου 2, Χατήρα 15, Παρασκευοπούλου 8 (1), Σιουμουρέκη 9 (1), Στολίγκα 12 (2), Χωλοπούλου 21 (1), Φελούρη 1, Γιαπιτζόγλου 2, Καλογήρου 2, Σύρπα, Τσινασλανίδου 2, Ζιάκα 3 (1)

ΟΦΗ: 200 ματς ο Μαρινάκης, 100 ο Μπουζούκης- Στην κυκλοφορία τα εισιτήρια με τον Παναθηναϊκό

ΕΠΣΗ: Oι ημερομηνίες έναρξης των νέων πρωταθλημάτων και οι προκηρύξεις