Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 86-78: Αδίκησε τον εαυτό του

mpartselona-olympiakos
 clock 23:41 | 10/01/2024

Ο Ολυμπιακός έριξε την Μπαρτσελόνα στον αμυντικό... βάλτο του στην τέταρτη περίοδο, άγγιξε την ανατροπή, αλλά με την ευστοχία του να μην... ακολουθεί, είδε το σερί των τεσσάρων νικών του να σταματάει στη Βαρκελώνη. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 86-78 από τους Καταλανούς, για την 20ή αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 11-9. Κομβικό για τους νταμπλούχους Ελλάδας το ματς που ακολουθεί (12/1) και πάλι επί ισπανικού εδάφους, όπου απέναντι στην Μπασκόνια θα ψάξουν το «διπλό» που θα τους κρατήσει στην εξάδα. Στον αντίποδα, οι «μπλαουγκράνα» συμπλήρωσαν τα τρία διαδοχικά θετικά αποτελέσματα και παρέμειναν με ρεκόρ 14-6 στην τρίτη θέση.

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σκληρή άμυνα, κατάφεραν να ισορροπήσουν επίθεση και άμυνα και να μειώσουν στους 5 με τον εξαιρετικό Πίτερς (79-75) στο 35’.

Οι δύο ομάδες έμειναν άποντες για περισσότερο από δύο λεπτά με τον Ολυμπιακό να χάνει την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα με προσπάθειες κυρίως των Κάνααν και Ρίβερς. Τη λύση στους Καταλανούς έδωσε ο Ερναγκόμεθ με βολές κάνοντας το 81-76 στο 38’.

Στο τελευταίο δίλεπτο ένα λέι απ του Κάνααν έριξε τη διαφορά στους 3 αλλά η αστοχία των Πειραιωτών παρέμεινε με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να κρατήσει την ψυχολογία της και με τρίποντο του Σαντοράνσκι στο 32'' να «σφραγίσει» τη νίκη με 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Παουλί, Βέσελι 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπριθουέλα 4 (1), Κάλινιτς 13 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σατοράνσκι 13 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Πάρκερ 21 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάρα 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 σουτ), Μπραζντέικις 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (2/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 7 (1/4 σουτ, 5/6 βολές)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1: Θα τα πουν στο Φάληρο σε μία εβδομάδα(vid)

Λάτσιο – Ρόμα 1-0: Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Χρήστο Μανδά στο Κύπελλο Ιταλίας