Skip to main content
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μουντιάλ 2022: Το πρόγραμμα και τα γήπεδα των αγώνων

Image
ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΚΑΤΑΡ
 clock 10:51 | 22/06/2022 writer icon newsroom ekriti.gr

Το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 θα διεξαχθεί στο Κατάρ από τις 21 Νοεμβρίου έως τις 18 Δεκεμβρίου.

Συνολικά 32 ομάδες, συμπεριλαμβανομένης της διοργανώτριας χώρας, του  Κατάρ, έχουν προκριθεί στο τουρνουά, το οποίο θα είναι το πρώτο που θα διεξαχθεί  στη Μέση Ανατολή.

Η Βραζιλία έχει προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο 21 φορές, τις περισσότερες από οποιονδήποτε από τους συμμετέχοντες στη φετινή διοργάνωση ενώ το Κατάρ θα κάνει την πρώτη του εμφάνιση σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι όμιλοι και το πρόγραμμα

Οι 32 ομάδες που προκρίθηκαν έχουν τοποθετηθεί σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων, με τις δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο να προκρίνονται στους νοκ άουτ γύρους.

Ο εναρκτήριος αγώνας θα γίνει στις 21 Νοεμβρίου με τον τελικό να κλείνει το Μουντιάλ  στις 18 Δεκεμβρίου – την εθνική ημέρα του Κατάρ – στο στάδιο Lusail.

Μετά τη φάση των ομίλων όπου θα διεξάγονται τέσσερις αγώνες σε καθημερινή βάση, οι νοκ άουτ γύροι θα περιλαμβάνουν τη φάση των 16, τους προημιτελικούς, τους ημιτελικούς και τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στις 18 Δεκεμβρίου.

Image
Μουντιαλ ομιλοι

Αναλυτικά οι 8 όμιλοι:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Κατάρ, Εκουαδόρ, Σενεγάλη, Ολλανδία
Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Αγγλία, Ιράν, ΗΠΑ, Ουαλία

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: Αργεντινή, Σαουδική Αραβία, Μεξικό, Πολωνία

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ: Γαλλία, Αυστραλία, Δανία, Τυνησία

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ: Ισπανία, Κόστα Ρίκα, Γερμανία, Ιαπωνία
ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ: Βέλγιο, Καναδάς, Μαρόκο, Κροατία

Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ: Βραζιλία, Σερβία, Ελβετία, Καμερούν

Η’ ΟΜΙΛΟΣ: Πορτογαλία, Γκάνα, Ουρουγουάη, Ν. Κορέα

Image
Μουντιαλ προγραμμα

Αναλυτικά το πρόγραμμα της διοργάνωσης και οι ώρες των αγώνων

1η αγωνιστική

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

13:00 Σενεγάλη – Ολλανδία (gr A), στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

16:00 Αγγλία – Ιράν (gr B), στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

19:00 Κατάρ – Ισημερινός (gr A), στο Al-Bayt Stadium (στο Al-Khor)

22:00 Ηνωμένες Πολιτείες – Ουαλία  (gr B), στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

13:00 Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (gr C), στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

16:00 Δανία – Τυνησία (gr D), στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

19:00 Μεξικό – Πολωνία (gr C), στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Γαλλία – Αυστραλία (gr D), στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

13:00 Μαρόκο – Κροατία (gr F), στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

16:00 Γερμανία – Ιαπωνία (gr E), στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

19:00 Ισπανία –Κόστα Ρίκα (Gr E), στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

22:00 Βέλγιο – Καναδάς (gr F), στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

13:00 Ελβετία – Καμερούν (gr G), στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

16:00 Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (gr H), στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

19:00 Πορτογαλία – Γκάνα (gr H), στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Βραζιλία – Σερβία (gr G), στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

2η αγωνιστική

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

13:00 Ουαλία – Ιράν, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

16:00 Κατάρ – Σενεγάλη, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

19:00 Ολλανδία – Ισημερινός, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

22:00 Αγγλία – Ηνωμένες Πολιτείες, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

13:00 Τυνησία – Αυστραλία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

16:00 Πολωνία – Σαουδική Αραβία, στο γήπεδο Education City (στη Ντόχα)

19:00 Γαλλία – Δανία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Αργεντινή – Μεξικό, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

13:00 Ιαπωνία –Κόστα Ρίκα, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

16:00 Βέλγιο – Μαρόκο, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

19:00 Κροατία – Καναδάς, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

22:00 Ισπανία – Γερμανία, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

13:00 Καμερούν – Σερβία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

16:00 Νότια Κορέα – Γκάνα, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

19:00 Βραζιλία – Ελβετία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Πορτογαλία – Ουρουγουάη, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

3η αγωνιστική

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

19:00 Ισημερινός – Σενεγάλη, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

19:00 Ολλανδία – Κατάρ, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

22:00 Ιράν – Ηνωμένες Πολιτείες, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

22:00 Ουαλία – Αγγλία, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

19:00 Αυστραλία– Δανία, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

19:00 Τυνησία – Γαλλία, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

22:00 Πολωνία – Αργεντινή, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Σαουδική Αραβία – Μεξικό, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

19:00 Καναδάς – Μαρόκο, στο στάδιο Al-Thumama (στη Ντόχα)

19:00 Κροατία – Βέλγιο, στο στάδιο Ahmad Bin Ali (στο Al-Rayyan)

22:00 Ιαπωνία – Ισπανία, στο Διεθνές Στάδιο Khalifa (στη Ντόχα)

22:00 Γερμανία – Κόστα Ρίκα, στο στάδιο Al-Bayt (στο Al-Khor)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

19:00 Γκάνα – Ουρουγουάη, στο στάδιο Al-Janoub (στο Al-Wakrah)

19:00 Νότια Κορέα – Πορτογαλία, στο στάδιο Education City (στη Ντόχα)

22:00 Σερβία – Ελβετία, στο 974 Stadium (στη Ντόχα)

22:00 Καμερούν – Βραζιλία, στο στάδιο Lusail (στο Lusail)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

1.Νικητής 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου (3/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)

2.Νικητής 3ου Ομίλου – Δεύτερος 4ου Ομίλου (3/12 22:00, Αλ Ραγιάν/Αχμάντ Μπιν Αλί)

3.Νικητής 5ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (5/12 19:00, Αλ Ουάκρα)

4.Νικητής 7ου Ομίλου – Δεύτερος 8ου Ομίλου (5/12 22:00, Ντόχα/974)

5.Νικητής 2ου Ομίλου – Δεύτερος 1ου Ομίλου (4/12 22:00, Αλ Κχορ)

6.Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (4/12 19:00, Ντόχα/Αλ Τουμαμά)

7.Νικητής 6ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (6/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Education)

8.Νικητής 8ου Ομίλου – Δεύτερος 7ου Ομίλου (6/12 22:00, Λουσάιλ)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

α.Νικητής 1 – Νικητής 2 (9/12 22:00, Λουσάιλ)

β.Νικητής 3 – Νικητής 4 (9/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Education)

γ.Νικητής 5 – Νικητής 6 (10/12 22:00, Αλ Κχορ)

δ.Νικητής 7 – Νικητής 8 (10/12 19:00, Ντόχα/Αλ Τουμαμά)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Α.Νικητής α – Νικητής β (13/12 22:00, Λουσάιλ)

Β.Νικητής γ – Νικητής δ (14/12 19:00, Αλ Κχορ)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Ηττημένος Α – Ηττημένος Β (17/12 19:00, Αλ Ραγιάν/Χαλιφά)

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Νικητής Α – Νικητής Β (18/12 19:00, Λουσάιλ)

 

Τα γήπεδα του Μουντιάλ

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε οκτώ γήπεδα στο Κατάρ.

Το Khalifa Stadium, το εθνικό στάδιο του Κατάρ, είναι το μόνο προϋπάρχον στάδιο που επιλέχθηκε για να φιλοξενήσει αγώνες.

Image
Καταρ γηπεδα

Τα άλλα επτά στάδια έχουν κατασκευαστεί ειδικά για το τουρνουά.

Όλα τα γήπεδα, εκτός από το στάδιο Lusail, έχουν εγκαινιαστεί και έχουν φιλοξενήσει σπουδαίους αγώνες.

Το στάδιο Lusail, χωρητικότητας 80.000 ατόμων, είναι το μεγαλύτερο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Διαιτησία: Η τεχνολογία κερδίζει τον άνθρωπο-ημιαυτόματο VAR στο Μουντιάλ του Κατάρ

Τένις: Αποκλεισμός με το... καλημέρα για Σάκκαρη στο Ίστμπουρν

google news icon

Ακολουθήστε το ekriti.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις για την Κρήτη και όχι μόνο.

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ράδιο Κρήτη © | 2013 - 2022 ekriti.gr | Όροι Χρήσης.
Designed by Cloudevo, developed by Pixelthis