Λαμία - Παναθηναϊκός 1-3: Το πρώτο διπλό στο Πανθεσσαλικό

clock 22:36 | 22/11/2021

Με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (η πρώτη έπειτα από σχεδόν τρία χρόνια), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές, καθώς επικράτησε της Λαμίας με 3-1 στο Πανθεσσαλικό στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και κατέκτησε το πρώτο εφετινό «τρίποντό» του μακριά απ’ την έδρα του. Ο Αραμπούλι έβαλε μπροστά τη Λαμία στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Παναθηναϊκός (που «έχασε» τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Καρλίτος με τραυματισμό στο 28’) «γύρισε» το ματς με τα τέρματα των Λούντκβιστ, Μακέντα και Μαουρίσιο.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάσει λίγο το ρυθμό του μετά το 30’ και πλησίασε στο γκολ στο 32’ όταν μετά από αντεπίθεση, ο Βιτάλ δοκίμασε ξανά το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε.

Η Λαμία ωστόσο, ήταν εκείνη που πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 35’ όταν από σέντρα του Μανούσου, ο Αραμπούλι έπιασε στον... ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκό και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «κυανόλευκους».

Στο 43’ από ωραία συνεργασία των Χουάνκαρ και Λούντκβιστ, ο τελευταίος έκανε τακουνάκι στον Ισπανό που σούταρε πάνω από τα δοκάρια από καλή θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο «ενεργός» στο γήπεδο, προσπάθησε να κλείσει τη Λαμία στο δικό της μισό κι έφτασε στην ισοφάριση στο 55’ με ωραίο δυνατό, γωνιακό σουτ του Λούντκβιστ, ο οποίος σημάδεψε σωστά για το 1-1, έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια και πάσα του Βιγιαφάνιες.

Η Λαμία προσπάθησε να «απαντήσει» στο 63’, όταν από εξαιρετική μπαλιά του Γκέντσογλου, ο Αραμπούλι βγήκε στην πλάτη της «πράσινης» άμυνας, πλασάροντας άουτ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει από το 70’ και μετά και στο 82’ έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Παλάσιος, ο οποίος βρήκε λίγο χώρο μετά τη συνεργασία με τον Μακέντα και σούταρε, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε στη γωνία του.

Στο 84’ ο Τζανετόπουλος βρήκε με το γόνατο τον Μαουρίσιο μέσα στην περιοχή κι ο διαιτητής Κουμπαράκης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση στο 86’ και δεν αστόχησε κάνοντας το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε γρήγορα την κατοχή της μπάλας έβγαλε την κόντρα επίθεση με τον Αϊτόρ, που γύρισε στον Μακέντα και ο Ιταλός «σέρβιρε» με τη σειρά του στον Μαουρίσιο για το «πράσινο» 3-1.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
Κίτρινες: Προβυδάκης, Μανούσος - Σάρλια

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Γκέντσογλου, Μπεχαράνο (73’ Σκόνδρας), Τζανδάρης (18’ λ. τρ. Τάιρον), Μαρτίνεθ, Μανούσος, Αραμπούλι (70’ Τσούκαλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (64’ Παλάσιος), Λούντκβιστ (77’ λ. τρ. Μαουρίσιο), Βιτάλ (77’ Αϊτόρ), Καρλίτος (28’ λ. τρ. Μακέντα).

Super League 2: Tα βρήκε με την ΕΡΤ για τα τηλεοπτικά-Αποβλήθηκε η Ζάκυνθος

Πίστονς - Λέικερς: Ρινγκ ο αγωνιστικός χώρος, αποβλήθηκαν ΛεΜπρόν - Στιούαρτ (vids)