Η Ρεάλ συνέτριψε 4-1την Μπαρτσελόνα και πήρε το Super Cup

Ρεάλ
 clock 00:16 | 15/01/2024

Το clasico του ισπανικού ποδοσφαίρου ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά.

Στον τελικό για το Σούπερ Καπ και στο χορτάρι του KSU Stadium, στο Ρι γωάντ, στο γήπεδο υπήρχε μόνο μια ομάδα κι αυτή ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, που κατάκτησε τον τίτλο «σκορπίζοντας» με 4-1 την άσπονδη αντίπαλό της, Μπαρτσελόνα.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ έκανε «φύλλο και φτερό» την άμυνα των Καταλανών φτάνοντας στο χατ-τρικ από το πρώτο ημίχρονο (7΄, 10΄, 39΄ πέναλτι), για να δώσει θριαμβευτική χροιά στην έκταση του σκορ ένας άλλος Βραζιλιάνος, ο Ροντρίγκο, σκοράροντας στο 64΄ το τέταρτο γκολ της «Βασίλισσας».

Το γκολ του Λεβαντόφσκι στο 33΄ με το οποίο οι «Μπλαουγκράνα» είχαν μειώσει σε 1-2 έδωσε κάποιες ελπίδες στην ομάδα του Τσάβι Ερνάντεθ, αλλά η αλήθεια είναι πως οι εφετινές ομάδες δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο.

Η Ρεάλ κυριάρχησε σε όλες τις πτυχές του παιχνιδιού, με τους περσινούς πρωταθλητές να μην μπορούν να διαχειριστούν τον Βινίσιους και τελικά να τελειώνουν τον αγώνα με 10 παίκτες, αφού ο Ρόναλντ Αραούχο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 71ο λεπτό μετά από δύο φάουλ στον Βραζιλιάνο.

Μάλιστα, ο Ουρουγουανός στόπερ ήταν εκείνος που έκανε το πέναλτι στον Βινίσιους ο οποίος διεύρυνε το προβάδισμα της Ρεάλ σε 3-1, σε χρονικό σημείο που η ομάδα του κυριαρχούσε επιζητώντας την ισοφάριση.

Με αυτό τον τρόπο ο άσος της Σελεσάο έγινε ο πρώτος Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής της Ρεάλ που σημειώνει χατ-τρικ κόντρα στο καταλανικό συγκρότημα.

Για τους «Μερένχες» ήταν το 13ο τρόπαιο στη διοργάνωση, με την Μπαρτσελόνα να προηγείται κατά έναν τίτλο της αιώνιας αντιπάλου της.