Γ Εθνική: Νίκη Ερμή, ισοπαλίες ΠΟΑ, Επισκοπής, ΑΟΑΝ και ήττα Αλμυρού

ποα
 clock 18:01 | 16/03/2024

Η 27η αγωνιστική της Γ Εθνικής επιφύλασσε μία νίκη, μία ήττα και τρεις ισοπαλίες για τις ομάδες της Κρήτης. Την ήττα γνώρισε ο Αλμυρός στον  Κορυδαλλό από την Ποοδευτική με 1-0.

Νίκη – μεγάλη ανάσα πέτυχε ο Ερμής στα Ζωνιανά κόντρα στον Φωστήρα. Σε παιχνίδι με… χιτσκοκικό φινάλε η Ρεθυμνιώτικη ομάδα έφθασε στην επικράτηση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ραφαήλ Μπαμπουλάκη. Την ίδια ώρα η έτερη εκπρόσωπος του Ρεθύμνου στην κατηγορία, η Επισκοπή, ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα Αγία Παρασκευή κόντρα στην Αγία Παρασκευή. Οι δύο ομάδες του Ρεθύμνου είναι πλέον ισόβαθμες, ενώ υπάρχει και τρίτος συγκάτοικος, ο Απόλλων.

Για τον ΑΟΑΝ, την Επισκοπή και τον Ερμή Ζωνιανών “δούλεψε” ο ΠΟΑ καθώς το τέρμα του Σφυρογιαννάκη στο 24ο λεπτό (που ισοφάρισε το γκολ του Παπαχρονόπουλου από το 9′) δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να προσπεράσει στη βαθμολογία τις τρεις προαναφερθείσες ομάδες.

Πήρε στο φινάλε τον βαθμό ο ΑΟΑΝ

Το τέρμα του Σένκα στο 82ο λεπτό ισοφάρισε το γκολ του Μάκο από το 9ο λεπτό και ο ΑΟΑΝ απέσπασε τον (πολύτιμο) βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τον Ελλοπιακό εκτός έδρας που τον κρατά (οριακά έστω) πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Ισοπαλίες για τους δύο πρωτοπόρους

Πανιώνιος και Εθνικός συνέχισαν με ισοπαλίες, με την μεταξύ τους απόσταση να παραμένει στους 13 βαθμούς και τον Πανιώνιο να περιμένει το φινάλε του πρωταθλήματος για να στεφθεί και τυπικά πρωταθλητής (αν και υπάρχει δρόμος ακόμη). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήρθε ισόπαλη 2-2 (45′ Μπουτσικάρης, 84′ Ματέα / 35′ Γεμιστός, 44′ Μπουρλάκης) με το Χαϊδάρι, ενώ ο Εθνικός δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ηλυσιακού παρότι προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με τον Γεωργούση.