Ευρωπαικό πρωτάθλημα: Ο Μπίλας χάρισε το δεύτερο χρυσό στην Ελλάδα (vid)

mpilas
 clock 20:20 | 18/06/2024

Δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου χάρισε στην Ελλάδα ο Στέργιος Μπίλας. Ο 23χρονος κολυμβητής του Ολυμπιακού κατέλαβε την πρώτη θέση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με χρόνο 23.15 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, μιμούμενος τον Απόστολο Παπαστάμο που αναδείχθηκε χθες (17/6) πρωταθλητής Ευρώπης στα 400μ. μικτή ατομική. Δεύτερος τερμάτισε ο Αυστριακός Σιμόν Μπούχερ με 23.19 και τρίτος ο Τσέχος Ντάνιελ Γκράτσικ με 23.26, ενώ το θεωρητικό φαβορί, ο Ούγγρος Σεμπάστιαν Σάμπο (πρωταθλητής Ευρώπης το 2021), περιορίστηκε στην πέμπτη θέση.

Ένα χρόνο αφότου κατέκτησε τον τίτλο στην κατηγορία Κ23, στο Ευρωπαϊκό του Δουβλίνου, ο Μπίλας πήγε ένα βήμα παραπάνω. Παρότι κολύμπησε λίγο πιο αργά σε σχέση με το πανελλήνιο ρεκόρ (23.06) που πέτυχε στον ημιτελικό, το 23.15 ήταν αρκετό για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο και τη σημαντικότερη επιτυτχία της καριέρας του ως τώρα. Ηδη από το ξεκίνημα της 2ης ημέρας, η Ελλάδα κατακτά δεύτερο χρυσό, κάτι που δεν είχε καταφέρει ποτέ στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων, ενώ είναι και το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο συγκεκριμένο αγώνισμα (το ίδιο ισχύει και για τις άλλες δύο χώρες που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών).

«Καθάρισε» γρήγορα και πέρασε στον τελικό στα 50μ πεταλούδα η Ντουντουνάκη

Δεν χρειάστηκε να περιμένει τη δεύτερη ημιτελική σειρά στα 50μ πεταλούδα η Άννα Ντουντουνάκη. Αγωνίσθηκε στη πρώτη σειρά, πήρε τη πρώτη θέση με επίδοση 26.12 και έδωσε σε όλες τις αντιπάλους της ραντεβού για τον αυριανό (19:47, ΕΡΤ3) τελικό: «Είχα ένα τραυματισμό, τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά τους τελευταίους δυο μήνες, άλλαξε ο προγραμματισμός αλλά έχω ξεκινήσει και βρίσκω τον καλό μου εαυτό. Να δω τη κούρσα και να δω τί μπορώ να βελτιώσω για τον τελικό. Είναι πολύ θετικό ότι μέχρι τώρα έχουμε κατακτήσει τρία μετάλλια, και δυο χρυσά», τόνισε η Άννα στο μικρόφωνο της ΕΡΤ3.

Στη συνολική κατάταξη η πρωταθλήτρια Ευρώπης προκρίθηκε ως δεύτερη, καθώς η Σάρα Γιούνεβικ από τη Σουηδία νίκησε στη 2η σειρά με 25.84.

Πρώτος και καλύτερος προκρίθηκε στον τελικό στα 200μ ύπτιο ο Σίσκος

Με μια πολύ μεγάλη εμφάνιση και ανάλογη επίδοση (ατομικό ρεκόρ 1:56.64) ο Απόστολος Σίσκος προκρίθηκε πρώτος και καλύτερος στον αυριανό (19/6, 19:40, ΕΡΤ3) τελικό στα 200μ ύπτιο.

Τουρκία - Γεωργία: Άγριες συμπλοκές στις κερκίδες (vid)

Τένις: Η Αζαρένκα απέκλεισε... με το καλησπέρα τη Σάκκαρη