ΑΕΚ – Άλκμααρ 0-6: Φιλική συντριβή της Ένωσης (βίντεο)

ΑΕΚ
 clock 14:36 | 28/06/2024

Η ΑΕΚ γνώρισε ντροπιαστική ήττα με 6-0 από την Άλκμααρ στο πρώτο της καλοκαιρινή φιλικό στην Ολλανδία και «φώναξε» για άμεση ενίσχυση σε κομβικές θέσεις της ενδεκάδας, σε άμυνα, μεσαία γραμμή, εξτρέμ και φορ!

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έχοντας αρκετούς βασικούς της εκτός πλάνων (λόγω των υποχρεώσεων τους σε Euro και Κόπα Αμέρικα) προβλημάτισε με την εικόνα της έχοντας τους νεαρούς Θεοχάρη και Αγγελόπουλο κάτω από την εστία και έδειξε με τον πλέον εμφανή τρόπο ότι πρέπει να αλλάξει πολλά μέχρι το πρώτο επίσημο παιχνίδι στις 25 Ιουλίου.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν στο 10’ με πλασε΄του Φαν Μπομελ αφού προηγουμένως είχαν κλέψει μπάλα από τον Γιόνσον και πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 27’, όταν Μήτογλου και Μουκουντί δεν μπόρεσαν να ανακόψουν και ο Ζεεφουίκ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Θεοχάρη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε μετά το μισάωρο να δημιουργήσει καταστάσεις όμως λίγο η κούραση, λίγο η αδυναμία στο δημιουργικό κομμάτι δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα ή κάποια σημαντική φάση. Αντίθετα, η Άλκμααρ ήταν εκείνη που βρήκε και τρίτο γκολ όταν ο Μπουρμέεστερ έφυγε στο χώρο και έκανε το 3-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 60’ η Ένωση είχε καλή στιγμή με τον Θεοδωρίδη από πάσα του Τσιλούλη, ωστόσο στο 63’ ήρθε το τέταρτο γκολ των Ολλανδών όταν ο Ραντόνια έκανε το λάθος και ο Ντεβίντ πλάσαρε εύστοχα.

Στο 70’ ο Αλμέιδα έφερε στο ματς και τον Κάτσικα αντικαθιστώντας τον Θεοδωρίδη προχωρώντας και σε εσωτερικές αλλαγές με τον Ζίνι να έρχεται στην κορυφή. Στο τελευταίο 20λεπτο η ΑΕΚ με την πειραματική ενδεκάδα παιδιών από τη Β’ ομάδα δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την κατάσταση, δέχτηκε πίεση και αλλά δύο γκολ στο φινάλε. Στο 88’ για την Άλκμααρ με σουτ του Ποκού έγινε το 5-0, ενώ το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε στο 90’ με τον Κάσιους.

ΑΛΚΜΑΑΡ: Οβούσου, Πενέτρα, Βαν Μπόμελ, Κλασιέ, Ντέκερ, Λάχντο, Σούτεν, Σμιτ, Μπουρμέεστερ, Ζεεφουίκ, Ντε Βίτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν: Βέρχολστ, Κάσιους, Γκόες, Μαρτίνς, Κουπμέινερς, Μίγινανς, Μπάζοερ, Ποκού, Σαντίκ, Βαν Μπρέντεροτ, Σμιτ.

ΑΕΚ: Θεοχάρης, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Ελίασον, Φερνάντες, Γκαρσία.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν: Αγγελοπουλος, Κανελλοπουλος, Πηλιος, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Μαχαίρας, Ζίνι, Τσιλούλης, Θεοδωρίδης (70’ Κατσικας).