Α’ Γυναικών: Ηττήθηκε στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Εργοτέλης (video)

Εργοτελης ΠΑΟΚ
 clock 06:54 | 16/05/2022

Δεν τα κατάφερε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Εργοτέλη απέναντι στο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ΠΑΟΚ, η οποία ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στο γήπεδο «Ν. Καζαντζάκης» του Μαρτινέγκο με ήττα με 2-0.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ποιοτικό, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να είναι πιο “ουσιαστικές” και να καταφέρουν να σκοράρουν δύο φορές κρατώντας απαραβίαστη την εστία τους. Η παρουσία των παικτριών της Γιάννας Δούκα ήταν αρκετά πειστική παρά την ήττα, ενώ θα μπορούσε μάλιστα η ομάδα του Ηρακλείου να πετύχει την ισοφάριση στην πολύ μεγάλη ευκαιρία της Τζόνσον στο δεύτερο μέρος.

Στο πρώτο μέρος ο Εργοτέλης απείλησε για πρώτη φορά στο 13′ από το γέμισμα της Ραπάνη, ενώ οι φιλοξενούμενες τέσσερα λεπτά αργότερα με το μακρινό σουτ της Σωτηροπούλου. Στην δεύτερή τους καλή στιγμή μάλιστα, η ομάδα του ΠΑΟΚ ευτύχησε να σκοράρει, με την Μπασούρη να πλασάρει εύστοχα στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης. Ακολούθησαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, χωρίς ωστόσο να σημειωθεί κάποιο τέρμα. Έτσι οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης απώλεσε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει την αναμέτρηση, καθώς στο 58′ η Τζόνσον με ωραία κίνηση μπήκε στην περιοχή, σούταρε, όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της Μπάτερφιλ. Ό,τι δεν κατάφερε η παίκτρια του Εργοτέλη, πέτυχε η Μπουζίνου στο αμέσως επόμενο λεπτό (59′) με ωραίο πλασέ, “κάνοντας” το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Έτσι οι παίκτριες του Εργοτέλη θα προσπαθήσουν να επιστρέψουν στις νίκες στο επόμενο ματς με την Λάρισα το οποίο θα διεξαχθεί στο Μαρτινέγκο. Από την άλλη, η ομάδα του ΠΑΟΚ θα μείνει μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα του μίνι πρωταθλήματος των play off με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Βλαχάκης–Λιοδάκης (Ρεθύμνου)

Εργοτέλης (Γιάννα Δούκα): Γρηγοριάδου, Κιουτάχιαλη, Δρακωνάκη (91’ Σαριδάκη), Μπράουν, Τζόνσον, Σιδηρά, Ραπάνη, Κωνσταντοπούλου (88’ λ.τ. Φανουράκη), Γουνάκη, Ξέρα, Καλέση (65’ Ξυλούρη)

ΠΑΟΚ (Λευτέρης Κανάτας): Μπάτερφιλ, Σμιλίνκοβιντς, Δοϊρινλή, Γιαννακά, Μήτκου, Ακίντα, Γιοβάνη, Χαλαζογιάννη, Μπασούρη (68’ Ζώτου), Σιδηροπούλου, Μπαξεβάνου (57’ Μπουζίνου).

Μπούσης: Προανήγγειλε αλλαγές σε κάθε τομέα στον ΟΦΗ της νέας σεζόν

Σέλτικς - Μπακς 109-81: Αποκλείστηκαν οι πρωταθλητές παρά την προσπάθεια του Γιάννη (video)