Ρεάλ - Μπάγερν 2-1: Ασύλληπτη ανατροπή στο τέλος με ήρωα τον Χοσέλου και τελικός για 18η φορά(vid)

real
 clock 00:16 | 09/05/2024

Η Ρεάλ το έκανε ξανά με ανατροπή στο τέλος! Όταν το πήρε απόφαση, έριξε στο καναβάτσο την Μπάγερν και με δύο γκολ του Χοσέλου πήρε τη νίκη 2-1 στον δεύτερο ημιτελικό του Champions League και μαζί την πρόκριση στον τελικό, ύστερα κι από το 2-2 του Μονάχου.

Οι "μερένγκες" ήταν καλύτεροι, είχαν απέναντί τους έναν εκπληκτικό Μάνουελ Νόιερ, όμως βρέθηκαν να χάνουν από γκολ του Αλφόνσο Ντέιβις, πιθανότατα παίκτη τους τη νέα σεζόν.

Ο Χοσέλου βρήκε τη λύση στο 88' και στο 90+2' όμως και έστειλε τους Ισπανούς στο "Γουέμπλεϊ", όπου την 1η Ιουνίου θα αντιμετωπίσουν την Ντόρτμουντ.

Σε μία αντεπίθεση από αριστερά, ο Ντέιβις νίκησε τον Αντόνιο Ρίντιγκερ και με υπέροχο σουτ έγραψε το 1-0 για την Μπάγερν, αλλάζοντας όλα τα πλάνα στο παιχνίδι. Ο Αντσελότι έριξε αμέσως τους Καμαβινγκά και Λούκα Μόντριτς στο ματς και ο Τούχελ τον Κιμ στη θέση του Σανέ, γυρίζοντας την Μπάγερν σε διάταξη με τρεις στόπερ.

Οι "μερένγκες" έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ελέγχθηκε από τον Σίμον Μαρτσίνιακ και ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Νάτσο στον Γιόσουα Κίμιχ.

Το γκολ προσέφερε προβάδισμα και θάρρος στην Μπάγερν, που παρότι μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αρκετά οπισθοχωρημένη, έπειτα από το 1-0 άρχισε να επιτίθεται έστω και στην κόντρα. Η Ρεάλ αγχώθηκε και δεν είχε καθαρό μυαλό, με τον Βινίσιους να μην μπορεί πλέον να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Η Μπάγερν έμοιαζε πιο κοντά στο επόμενο γκολ και η Ρεάλ δεν είχε ιδέες για να απειλήσει. Οι κράμπες των παικτών της Μπάγερν σταματούσαν τον ρυθμό του αγώνα αρκετές φορές, όμως στο 81' έγινε η κίνηση ματ.

Ο Αντσελότι έριξε στη μάχη τον Χοσέλου και στο 88' ο Ισπανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νόιερ που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και με ριμπάουντ ισοφάρισε σε 1-1. Προτού συνέλθουν οι Βαυαροί, με τον Τούχελ να έχει αποσύρει Τζαμάλ Μουσιάλα και Χάρι Κέιν, ήρθε άλλη μια αμυντική ολιγωρία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Χοσέλου να κάνει το 2-1 από κοντά.

Η απίθανη ανατροπή δεν ήρθε στο τέλος του αγώνα, αφού υπήρχαν αρκετά λεπτά καθυστερήσεων ακόμα. Η Μπάγερν όμως δεν κατάφερε να τα αξιοοποιήσει και το 2-1 έστειλε τη Ρεάλ στον τελικό του "Γουέμπλεϊ", όπου θα διεκδικήσει το 15ο τρόπαιο της ιστορίας της.

ΡΕΑΛ: Λουνίν, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Τσουαμενί (70' Καμαβινγκά), Κρόος (69' Μόντριτς), Βαλβέρδε (81' Ντίαθ), Μπέλιγχαμ (90+10' Μιλιτάο), Ροντρίγκο (81' Χοσέλου), Βινίσιους

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Ντε Λιχτ, Ντάιερ, Μαζραουί, Πάβλοβιτς, Λάιμερ, Σανέ (78' Κιμ), Μουσιάλα (85' Μίλερ), Γκνάμπρι (27' Ντέιβις), Κέιν (85' Τσούπο-Μότινγκ)

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 59-63: Τα λιοντάρια του Πειραιά έκλεισαν το σπίτι των μπλαουγκράνα και προκρίθηκαν στο Final Four του Βερολίνου