Κύπελλο ΕΠΣΗ: ΠΟΑ – Αλμυρός στον μεγάλο τελικό!

ΠΟΑ-ΑΛΜΥΡΟΣ
 clock 19:55 | 10/05/2024

Επανάληψη του 1ου Final Four θα έχουμε την Κυριακή στο Αρκαλοχώρι , καθώς όπως και πριν από δύο χρόνια, ΠΟΑ και Αλμυρός θα διεκδικήσουν την κατάκτηση του 3ου Final Four του Κυπέλλου ΕΠΣΗ!

Ο ΠΟΑ χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ηρόδοτου, μετά το 0-0 της κ.δ., με τον αρχηγό του Νίκο Κερμενίδη να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση, επικρατώντας με συνολικό σκορ 5-3 και θα διεκδικήσει την κατάκτηση του τροπαίου την Κυριακή στις 17:00 στο Στάδιο Αρκαλοχωρίου.

Ηρόδοτος: Ζαφείρης, Κανδηλάκης, Παγώνης, Γιαννικάκης, Μπάμπης, Μαγάκης, Φραγκουλάκης, Μουρτζάκης (65′ Τριάντης), Ξηρός (76′ Τσαμαντιώτης), Γαρεφαλάκης, Χίντρι

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Νάτος, Ζέλιος, Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Μέμος (86′ Χαρίτος), Παχής, Κερμενίδης, Νύκταρης, Βοργιάς (60′ Γιακουμάκης), Αργκιλέσι (78′ Χατζηανδρέου)

Αντίπαλος του ο Αλμυρός, ο οποίος ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του ΠΑΝΟΜ με 5-0 και έτσι οι δύο ομάδες της Γ’ Εθνικής και εκπρόσωποι του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου στις εθνικές κατηγορίες, θα διεκδικήσουν την κατάκτηση του Κυπέλλου, όπου θα τους δώσει και το εισιτήριο για το Κύπελλο Ελλάδας της σεζόν 2024-2025.

Τυπικά γηπεδούχος θα είναι ο ΠΟΑ.

Ο Αλμυρός έδειξε από πολύ νωρίς (3′) ότι δεν… αστειεύεται με τον Παπαδομιχελάκη να ανοίγει το σκορ. Το 0-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με τους παίκτες της ομάδας του Γαζίου να ξεκινούν το ίδιο δυναμικά με το πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη, όταν στο 50′ ο αρχηγός των τυπικά φιλοξενούμενων Κρις Ξενοκτιστάκης “σημάδεψε” το δοκάρι του Κανετάκη.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ρέγες ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 και πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Κέρι χρίστηκε σκόρερ για να γράψει το 3-0.

Στο 59′ ήταν σειρά του Βουιδάσκη να σκοράρει για το 4-0, ενώ το 5ο και τελευταίο γκολ του Αλμυρού προήλθε από τα πόδια του Κοιλιάρα ο οποίος μόλις είχε περάσει στο ματς και είχε… έμπνευση από πολύ πλάγια θέση να σουτάρει.

Διαιτητής ήταν ο Μαυραντωνάκης με βοηθούς τον Βασιλάκη και τη Μασέλη ενώ 4oς είναι ο Γαρεφαλάκης.

ΠΑΝΟΜ: Κανετάκης, Τζανάκης, Διαμαντάκης Στ., Κατσούλης, Μαυρίδης, Κόκκινος Ι., Ξυλούρης Εμμ., Νικόλλι, Ρούκα, Ξυλούρης Μ., Συσκάκης

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Παπαδομιχελάκης (72′ Κοιλιάρας), Ξενοκτιστάκης, Βουιδάσκης, Καστελλιανάκης (72΄Νικολακάκης), Κέρι (61′ Κουτάντος), Κοντογιάννης (72′ Τζαγκαράκης), Σουρνάκης (61′ Τουργαϊδης), Πατινιώτης, Πακιουφάκης, Ρέγες