Super League K19: Νίκη για τον ΟΦΗ, αγκαλιά με τον τίτλο ο Ολυμπιακός

ΟΦΗ Κ19
 clock 18:28 | 18/05/2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 της Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο» και βρίσκεται πλέον μία «ανάσα» από την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος Κ19 της Super League. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έλυσαν το «γόρδιο δεσμό» με προσωπικό γκολ του Γιώργου Χαραλαμπόγλου και έκτοτε όλα πήραν το δρόμο τους για ένα άνετο 3-0. Το ματς διεξήχθη παρουσία του ισχυρού άνδρα της ΠΑΕ Κηφισιά, Χρήστου Πρίτσα ο οποίος βρέθηκε στην κερκίδα μαζί με τον Σεμπάστιαν Λέτο.

Εντυπωσιακή συγκομιδή 41 βαθμών και 6η θέση για τον ΟΦΗ μετά το 2-1 στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Φανουράκη ενώ 30 λεπτά αργότερα ο Φαϊτάκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κάνοντας το 0-2. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 45′.

Με αυτή τη νίκη ο ΟΦΗ παραμένει στην έκτη θέση της βαθμολογίας μειώνοντας την διαφορά από τον πέμπτο Παναθηναϊκό στους πέντε βαθμούς ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το... χρέος του επικρατώντας 4-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Σουρωτή, με «σούπερ Μάριο» Μπάμπουρα ο οποίος μέχρι χθες είχε συνολικά 7 γκολ στην καριέρα του στην Κ19. Πέτυχε άλλα τρία εναντίον του ΠΑΣ! Φαίνεται, όμως, ότι είναι αργά πια για τον ΠΑΟΚ ο οποίος στην τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Πανσερραϊκό. Ο Ολυμπιακός αγωνίζεται στο Αγρίνιο εναντίον του Παναιτωλικού και χρειάζεται ένα βαθμό για να κατακτήσει τον τίτλο.

Συναρπαστικό ματς έγινε στα Σπάτα με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί 4-2 της ΑΕΚ. Δυο ομάδες που παράγουν εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και αναδεικνύουν ταλέντα. Ένα από αυτά, ο Τιάγκο Ρομάνο (2006), έλαμψε βάζοντας τον ΠΑΟ 2-0 μπροστά στο σκορ στο 20λεπτο.

«Καπάρωσαν» θέση στην οκτάδα ο Βόλος και ο Παναιτωλικός μετά τις ισοπαλίας τους με Αστέρα και Άρη αντίστοιχα, ενώ το καλύτερο «φινάλε» επεφύλασσε ο Πανσερραϊκός του Πέτρου Στοϊλα. Νίκη 3-0 επί της Λαμίας χρησιμοποιώντας 4 παίκτες του 2007 και έναν του 2008!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις εξ αναβολής αναμετρήσεις της 18ης αγωνιστικής:

Αστέρας Τρ. - Βόλος   2-2 (5΄ Αγγελάκης, 45+2΄ Κεδίκογλου - 2΄ Λεγκίση, 15΄ Βαϊνόπουλος)

Παναιτωλικός - Άρης   1-1