Α Εθνική Γυναικών: Κέρδισαν την ΑΕΚ και “αγκάλιασαν” τη 2η θέση οι γυναίκες του ΟΦΗ (βίντεο)

οφη ριμπανσκα
 clock 17:57 | 18/05/2024

Με γκολ της Ριμπάνσκα στο 37′ μετά από υπέροχη ασίστ της Καλαμπέροβα, ο ΟΦΗ κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ στο Ελληνικό στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Α’ Εθνικής γυναικών.

Με τη νίκη αυτή, η κρητική ομάδα “αγκάλιασε” τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και χρειάζεται ουσιαστικά έναν βαθμό στο τελευταίο εντός έδρας ματς με τη Λάρισα για να την κατοχυρώσει αφού υπερτερεί σε τυχόν ισοβαθμία με τον τρίτο αυτή τη στιγμή Παναθηναϊκό.

Ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, με τις γηπεδούχες να πιέζουν στην επανάληψη για την ισοφάριση. Σωτήρια η επέμβαση της Γκούρντνερ στο 89′ σε κεφαλιά της Βέρα που κράτησε έτσι ανέπαφη την εστία του ΟΦΗ.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, η παίκτρια της ΑΕΚ Μαρία Καπνίση δέχθηκε μία μπαλιά στο σαγόνι με αποτέλεσμα να πέσει λιπόθυμη στον αγωνιστικό χώρο.Το ιατρικό επιτελείο παρείχε τις πρώτες βοήθειες στην αμυντικό της ΑΕΚ, η οποία λίγο αργότερα μεταφέρθηκε με το φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου, αφού είχε ανακτήσει πρώτα τις αισθήσεις της.

OPEN κολύμβηση: Χρυσό η Βασιλάκη, χάλκινο ο Κακουλάκης

ΟΦΗ: Έρχονται εξελίξεις στα συμβόλαια που λήγουν